EU financieret udviklingsprojekt i Norden

19. februar 2025

Fountain House København er glade for at dele; ‘at vi arbejder på et spændende projekt, hvor vi dels udvikler vores studieenhed Bogstøtten. Fountain House København skal i projektet fungere som et ressourcehus for andre Fontænehuse i Norden, der vil udvikle studieenheder / Bogstøtter‘.

Projektet er støttet af EU og involverer samarbejde mellem Danmark, Sverige og Norge.

Målet er at hjælpe flere Fontænehuse i Norden med at opbygge deres egen studieenhed. I projektet deler Fountain House København viden med de andre Fontænehuse, så Fontænehusene i Norden kan udvikle nye og bedre måder at arbejde på – til glæde for studerende med psykiske udfordringer.

Målet er at skabe et fællesskab, hvor vi kan lære af hinanden og støtte hinanden i arbejdet med at styrke og udvikle studieenhederne.


Se gerne filmen nedenfor, hvor du kan få et indblik i projektet og høre om vores vision for fremtiden:

https://www.youtube.com/watch?v=0fK89d9Tn1w&t=83s